Şehrin gürültüsünden, kalabalığından ve gri görüntüsünden kurtulmak istiyorsanız, gökyüzünü binaların arasından görmek sizi rahatsız ediyorsa bu sayfalarda biraz vakit geçirin.
 Ana sayfa   Gezi notları   Bilgi paylaşımı   Geziler   Oteller   Yazılar   İpuçları   Doğa ve fotoğrafçılık

Abant   
Adada   
Adalar   
Adatepe   
Adrasan   
Ağva   
Aix en Provence   
Akyaka   
Ayvalık   
Belgrad Ormanı   
Bergama   
Bergama (Pergamon)   
Bozcaada   
Cumalıkızık   
Çandarlı   
Çiğdem Yaylası   
Çubuk Gölü   
Dalyan   
Datça   
Davlumbaz   
Doğançay   
Dupnisa Mağarası   
Efteni Gölü (Melen)   
Eğirdir   
Ercivan   
Erikli   
Göynük   
Güver Uçurumu   
Güzeldere   
Harran   
İğneada   
İnönü Yaylası   
İznik   
Kanlıdivane   
Karacaören   
Kartepe   
Kastro   
Kazkıran   
Kefken   
Kıyıköy   
Kızkalesi (Korykos)   
Madenderesi   
Ménerbes   
Mor Mihail Kilisesi   
Mudurnu   
Öküzovası   
Polonezköy   
Safranbolu   
Salon de Provence   
Sapanca   
Sarıalan Yaylası   
Serindere   
Spil Dağı   
Sülüklügöl   
Şirince   
Taraklı   
Tirilye (Zeytinbağı)   
Uludağ   
Uzunköprü   
Yedigöller   
Zinciriye (Sultan İsa) Medresesi   
Detaylı liste için tıklayın  

Mavi Bayraklı Plajlar 

 email:   şifre:          üye ol      şifremi gönder
forum ana sayfa
Gezi
Yurtdışı

Baltık Ülkeleri Cruise (Gemi) Tur...
Yazar: Efkan, 6.09.2015 21:31:20
Arkadaşlar; 05.08.2015 başlangıç tarihli 11 günlük Costa Pacifica gemisi ile ailemle birlikte yaptığımız cruise turu gerçektwn muhteşemdi... Bu tur Türkiye den pek bilinmeyen ve bu nedenle tercih edilmeyen bir tur... Tur Almanya nın Kiel limanından (Hamburg yakınında) kalkan gemiler ile başlıyor.. Gemimiz Costa Pacifica 3200 yolcu ve yaklaşık 2000 mürettebatla hareket ediyor. Gemi ilk gün denizde seyrettikten sonra 2. gün Polanya nın Gdiynia limanına demir atıyor .. oradan trenle yaın bir yer olan Gdanks şehrine gidin mutlaka.Şehir çok güzel bir şehir.. Hırvatistanın Dubrovnic kentini andırıyor. Çok ilginçtir birçok yerde sadece Türk ürünleri satan küçük mağazalar var . (Helva,turşu,tatlılar vs.) .Eski bir şehir, birçok tarihi eser var.(dünyanın en büyük tuğladan yapılma kilisesi var) .Şehir içinde ki kanallarda kano veyahut sizin sürebileceğiniz motorlu küçük su taksileri var.. Bunları sürmek Çok eğlenceli oluyor. (1 saati 15 euro) Kurulan pazarlarda (Bit pazarı tarzında 2. dünya savaşı ve sonrasına ait eşyaları çok ucuza alabilirsiniz. Mesela ben 2. dünya savasından kalma bir SS Alman askeri miğferini pazarlık ile 50 euro ya aldım. (gerçekte 500 Eurodan aşağı bulamazsınız) Gemiye akşam saat 18:00 da dönüyoruz. Akşam saat 20:00 da yemek ve gemideki animasyon gösterisi için saat 22:00 da yaklaşık 1000 kişilik anfi tiyatrodayız. Sonrasında isteyen diğer eğlence merkezlerine gidebilir (kumarhane ,disco,barlar vs.)
3. gün gemi Litvanya sahillerinde küçük bir liman kenti olan Kleipeda ya uğruyoruz. Şirin bir Baltık Liman kenti.Herşey çok uuz. Oradada kurulan küçük pazarlarda Baltık denizinden çıkan çok güzel renklerde olan ANBER taşından kolye ,bileklik,hediyelik eşya alabilirsiniz. Akşam yine gemideyiz. Odalarımıza bir sonraki durağımız olan Letonya nın başkenti RİGA ile ilgili bilgiler olan kağıtları inceliyoruz.
4.gün gemi Letonyanın başkenti Riga dayız. Gemi Riga ya girişinde güverteden şehir manzarası mütiş güzel görünüyor.Riga nın meşhur köprüsünün yanında gemimiz demir atıyor. Burada isterseniz şehir büyük olduğu için gemi çıkışında HOP on TOP on isminde şehir içinde devamlı ring seferi yapan şehir içinde ki önemli yerlere uğrayan üstü açık otobüslere binebilirsiniz isterseniz de şehir merkezine (eski Riga) yürüyerek gidebilirsiniz . Biz önce bu otobüsler ile bir tur atıp görebileceğimiz hoşumuza giden yerleri tespit ettik ve buralarda gezdik. Mesela dünyanın en büyük balık pazarı olan Riga balık pazarına gittik.Akıl almaz balık çeşitleri (kurutulmuşlar dahil) ,havyar çeşitleri ,Türkiye de bile görmediğim turşular.... vs. Riga tarihi eski bir şehir birçok eski tarihi kilise,vs. var.Baltık denizi rengi çok koyu kirli gibi ve çok soğuk görünmesine rağmen birkaç yerdeki plajlarda insanlar mutlu şekilde denize giriyorlardı. Bir kültür şehri aynı zamanda.. Konserler vs. yılın her döneminde mevcut..
5. gün Estonyadayız.Tallinn şehrinde.. Şunu belirteyim ki bu kadar güzel kızı hayatımda hiçbir ülkede görmedim.Espiri bir yana gerçekten ülkede çirkin denebilecek hiçbir bayan görmedik. Eşim dahi bu konuda bir bayan olarak benimle hemfikirdi.. Tallin tarihi inanılmaz güzel bir şehir.Eski şehir adı verilen alan birçok filme ev sahipliği yapmış... Gezerken büyüleniyorsunuz. Zaman çabucak geçiyor.. Tüm Estonya halkı çok yaardımsever ve güleryüzlü..
6.7. Gün Rusya nın incisi St. Petersburk dayız..2 gün burada kaldık.Burada Puşkin sarayı,Katarina palas,(Hermitas),kanal turları,petergov (turla gidiliyor 40 km uzakta ama görülmez ise çok şey kaybedersiniz). Her yere trenle gidebilirsiniz.. Trenler çok ucuz.. Metrosu ise Dünyanın en büyük metrolarından olup aşağıya yürüyen merdivenlerle ulaşılması 3 dakika sürüyor aynı madene iner gibi.. Bu arada yazılar kiril alfabesi olduğu için ineceğiniz durakların Ruscasını cep telefonu ile resmini çekin...Çok faydası olur...
8,gün Helsinki FİLLANDİYa dayız. Helsinki Finlandiya nın başkenti bir liman kenti. gezdiğimiz En soğuk yer burası idi Ağustos ayında 10 derece... Helsinki modern bir şehir. Kaya kilisesi-Müzeleri (Özellikle tarihi çağlardan kalma dinazor ve her türlü hayvan iskeletleri olan,her türlü canlı gibi duraniçi doldurulmuş hayvanların olduğu (aslan,kapla,fil,geyik,çakal,balıklar kuşlar vs.) olan Tarih müzesi,) sahildeki ayak üstü yemek yiyebileceğiniz balıkçılar (yengeç,kalamar,karides vs.),halk pazar yerleri ,alışveriş merkezleri gezilecek yerlerden..Ayrıca kente yakın adalara tekneler ile tur var mutlaka gidip o güzellikleri görün derim..
9. gün İSVEÇ Stockholm deyiz. Buraya 60 km lik fiyortta yolculuk ederek geliyoruz. Fiyortlarda ki evler,adalar, yerleşim yerleri cennetten bir parca gibi. Bu kadar zengin bir ülke yok zannedersiniz her evin bir küçük limanı ve teknesi var.. evler ormanlar içinde .... Stokolm ise hem modersn hemde tarihi bir şehir. Yürüyerek gezebilirsiniz. Özellikle VASA Müzesini gezin.. Adamlar 1600 yılında o dönemde yapılan en büyük savaş gemisini (sefere başladıktan 10 dakika sonra tüm mürettabatı ile kralın ve halkın önünde batan) 350 yıl sonra sudan çıkararak o dönemdeki halinin %95 korunmuş şekli ile 15 yılda temizleyerek müze haline getirmişler..(baltık denizi iç deniz olduğu ve tuz çok az olduğu için gemi korunmuş).. Koca gemi ve gemiden kalanlar sergileniyor devasa büyük bir kapalı alanda...Onun hemen yakınında tirivoli isimli eğlence merkezi lunapark ve sualtı müzesi var.. Onun arka tarafında da gördüğüm en güzel hayvanat bahçesi (doğal yaşam parkı) var... biz gittimizde uluslar arası stockholm müzik ve sanat festivali vardı .. Birçok konser ünlü şarkıcı ve sanatcı konserler veriyordu. İsveç kraliyet sarayına yakın şehir meydanında.. Klasik konserler vs. de vardı. Şehirde ünlü mağalardan oluşan büyük AVM tarzı alışveriş merkezleride çok sayıda var.. Sanat ve Kültür ağırlıklı tarihi bir şehir..Sıkılmadan tüm gün dolaşabilirsiniz..
10. gün denizde ve 11. gün Kiel limanı Almanya..

Baltık Turu gerçekten görülmesi gereken gezmeyi sevenler için mütiş heyecan verici güzel bir tur.. Cruise turu olması ise ayrı bir zevk.. Eviniz sabit 8 adet ülkeyi geziyorsunuz... Bu tur Türkiyeden gidenler için kişi başı 1900 euro idi (11 gün 5 yıldızlı gemi konaklama,3 öğün nefis yemekler (akşamları alakart restaurantta) eğlenceler vs dahil) 18 yaş altı çocuklar aynı odada ücretsiz. Biz Almanyadan aynı turu kişi başı 750 Euroya almıştık. Bence öyle yapın uçak biletini önceden ayarlayıp turu Almanya dan bir acentadan alın..

Gezmek çok güzel... Unutmayın ki çok okuyan değil ÇOK GEZEN BİLİRMİŞ...

Efkan ÖNAL...
 
1, 5.07.2017 10:32:24
1
 
1, 5.07.2017 10:32:24
 
1, 5.07.2017 10:32:24
1
 
1, 5.07.2017 10:32:24
1"'`--
 
1, 5.07.2017 10:32:24
1
 
1, 5.07.2017 10:32:24
1
 
1, 5.07.2017 10:32:24
1
 
1, 5.07.2017 10:32:24
1)
 şifremi hatırlamıyorum
üye olmak istiyorum

Bu sayfayı arkaşıma gönder

 Otel arasite içi arama


burası neresi?en güzel fotoğraflar


Videolar    Linkler    Bize ulaşın    Üyelik    Acentalara özel    Otellere özel    Otelinizi ekleyin    Hakkımızda

© 1999 Gezi Notları